| CIKKEK : Japnkzbe kerl a BSENDORFER? |
Japnkzbe kerl a BSENDORFER?
2007.12.29. 17:05
![](portal/zongorageneral/image/news/thumb-Bosendorfer2.jpg)
Yamaha hangszerkonszern a legeslyesebb a Bsendorfer cg megszerzsre!
A Bsendorfer zongoragyr krli tallgatsok hamarosan megsznhetnek, ha kihirdetik a versenytrgyalsok vgeredmnyt a kzeli jvben. Az eleinte csak gondokkal kzd, majd tavaly vgleg csdbe jutott osztrk BAWAG bank ltal birtokolt legends osztrk hangszergyr sorsa megpecsteldni ltszik: a legnagyobb hagyomnyokkal br zongoramanufaktra kikerl a sgorok kezbl. Krds, hogy milyen kompromisszumokat hoz ez a vltozs, hisz az elmlt vtizedek sem a felhtlen fejlds jegyben teltek…
A Bsendorfer gyr tbb mint egy egyszer zem Ausztriban: rsze a nemzeti ntudatnak, az osztrk kulturlis identits egyik legmarknsabb megtestestje, csakgy mint Johann Strauss vagy Mozart emlknek polsa. Sokan azonban msknt gondolnak a fejlemnyekre: az vtizedek ta kszkd eurpai hangszergyrts kevs kivteltl eltekintve kifulladni ltszik, s vlaszt el rkezett: vagy felemszti megmaradt vllalkozi s szakmai hitelt az egyre kegyetlenebb zsiai konkurencival zajl versenyben, s vgkpp elvrzik a megszokott csd-felszmols rutineljrsaiban, vagy tudomsul veszi, hogy a tmegru termels jl jvedelmez gazatrl le kell mondania. Ami megmaradhat, az a presztizs-hangszerek gyrtsa, amire az igny lnyegesen cseklyebb, mint amennyit a fejlesztsek s a szakkpzett eurpai mestermunkaer kltsgei felemsztenek.
A TLLS RECEPTJEI
Amita Knban s Koreban zongorakombintok vente milliszmra ontjk az olcsn sszerakott hangszereket, szinte nincs a vilgon hangszergyr, amely meg ne hajolt volna a dmpingron forgalmazott olcs billentysk s egyb hangszerek radata eltt. Ma a knai s tvolkeleti ipari risok olyan profitot realizlnak a tmegtermelsen, amilyenhez foghatt a kolonialista eurpai iparosok zsebeltek be a tvolkeleti s egyb gyarmatokon, szz vvel ezeltt… A trtnelem kereke nha megprdl - mondhatnk. A globalizci nem tiszteli a hagyomnyokat, olyannyira, hogy a legnevesebb manufaktrk, mint akr a hamburgi Steinway & Sons is a knai Pearl River hangszergyrban gyrtatja “gebinben” az Essex nev harmadik vonalbeli zongorit. Plda szmolatlanul van, s az sem jdonsg, ha egy eurpai hangszergyr tvolkeleti kzbe kerl. Keleten e termk presztizse eurphoz ktdik, ezrt sok olyan “apr″ zemet vettek meg, melyek ma mr csak nevkben hordozzk eurpai mltjukat, minden egyb tbb ezer kilmterre zajlik, a rgi mrka rnykban… Az azonban felkavarja az eurpai hangszerszek kedlyt, hogy a nagy Bsendorfer beadta a kulcsot.
A talpon konkurensek most nem rhgnek a markukba, hanem mg ersebben kapaszkodnak a szerszmaikba, hisz ki tudja, melyikknek rvidebb a centije?
A francia Pleyel ltvnyosan belebukott a tmeggyrtsi kisrletbe: 5 v mkds utn nagy elnnal sszerzott egyestett francia zongoragyrukkal hamar felfuttattk a termelst vi 1000-1500 darabra, ami fkpp piannkbl llt ssze (igen j minsg, m a piacon megfizethetetlen hangszerekkel) s nhnyszz rvidzongorbl. Az tletet nagyon hamar kimondta a piac: a 70 alkalmazottat foglalkoztat dl-francia zem tavaly nyron zrta be vgleg telept, s bocstotta el minden munkatrst. A kijzanods mostanig tartott, mikor is megnylt St. Denis-ben, Prizs mellett a Pleyel manufatkra mhelye, amely sajt bevallsuk szerint az annak idejn csak prototpus szintig fejlesztett 280-as koncertzongora gyrtsra korltozza majd kapacitsait. A cl, hogy a zongork kztt olyan kszernek tekintsk a Pleyel hangszereket, amilyen presztizst a Herms mrka vvott ki magnak a divatcikkek terletn. A puding mg nem kszlt el, gyhogy a prba ideje mg nem jtt el…
A nmet Bechstein msik utat vlasztott. A cg az egyik legpatinsabb, minsgben mindig a legnagyobbak kztt szmontartott zongoragyrt volt, mely korban a Steinway gyrral kzel egyids. A tretlen fejlds s presztizs a vilghbor idejn megbicsaklott, a nci szimpatizns tulajdonosnnek ksznheten a hbors jvttel egyik kiemelt prdja a Bechstein gyr lett. A cg lett 40 vre vissza is vetette az amerikai tulajdonls. 1980-as vek vgn kezddtt a zongoragyr talpra llsa, elssorban a nmet egyestsnek hla: a berlini szkhely Bechstein gazdag erforrsokhoz, szakkpzett munkaerhz s ipari kapacitsokhoz jutott az NDK llami vagyonnak sztosztsakor, s ezzel megalapozta a Bechstein gyr nagyipari kapacitsnvelst.
Tbb mint egy vtizedet tltttek a technolgiai fejlesztsekre, s hossz veken keresztl csak prototpusokkal tallkozhattak a Bechstein kedvel zongoristk. Az elmlt t vben azonban sorra jelennek meg a klnbz minsgi s mretkategrij hangszerek, tisztn eurpai erforrsokbl, s megfizethet termkpalettval. A kihvsra ervel vlaszolnak: a mennyisgi termelsben sem engednek a minsgbl, ugyanakkor sok gyrtsi technolgiba a legkorszerbb robotizlst illesztettk, s az eurpai kzimunkt az erre leginkbb rszorul szerelsi munkkra koncentrljk. A termk vlasztkuk gy a tanulhangszerektl a top koncertzongorkig lefedi a szakma teljes spektrumt.
A hamburgi Steinway & Sons egy klnleges szirtje e hborg cennak: konzervatv termkpalettja s kereskedelempolitikja olyan bstykat vett birtokba, melyekre nincs - ma mg - hatssal a konzum zongoraradat. A koncerttermek diszkrt rnykban a Steinway brsonyozott lvszrkokbl figyeli a piac trendezdst, gy, hogy kzben maga sem marad rzketlen a vltozsokra: a tmegtermels a cgcsoport szmra sem nlklzhet, termkpalettjukat gondosan felosztottk tbb svra, s csak a fels kt kategria kszl nmet vagy amerikai zemekben, vltozatos technolgikkal, a tbbi pedig nvadssal kevert technolgiai exportnak tekinthet.
A JAPNOK S A LUXUSKATEGRIA
A YAMAHA gyrnak risi a presztizse, mint a minsgi hangszergyrts Nr. 1. szerepljnek, azonban a mvszvilg dzkodik a Yamaha zongorktl: mechanikjt s hangzst egysksga, unalmassga s egyformasga miatt krhoztatjk, s mg olyan legendkkal sem javult a megtlse, mint hogy utols veiben Szvjatoszlav Richter maga is Yamaht hasznlt. Szkeptikusok tudni vlik, hogy “olyan” Yamaha nem is volt a palettn… A Bsendorfer megszerzse gy klnleges rtk marketing lehetsget rejt a japn cg szmra: az rvn bekerlhet a cgcsoport a luxushangszerek piacra, ami eleddig minden tvolkeleti hangszergyrtnak csak lmban sikerlt.
A tavaly mr 2 milli eurs vesztesget felhalmozott Bsendorfer mentvt nem felttelek nlkl fogadtk el: a japnoknak meg kellett igrni, hogy nem avatkoznak a cg elkezdett gyrtmny- technolgiai fejlesztseibe. gy aztn hivatalosan is kijelentettk, hogy a Yamaha tisztban van a Bsendorfer gyr jelentsgvel, s teljes nzetazonossg van kzte s az elad BAWAG kztt, hogy a hangszergyr minden rszben az osztrk telephelyen kell zemeljen, osztrk szakemberekkel, s osztrk vezetssel.
Ez a bejelents teht lezrta azokat a latolgatsokat, amelyek eslyesnek tartottk a rivlis, osztrk tulajdon Brodmann zongoragyr ajnlatt, mely a japn 16,5 millis eurs ajnlat helyett 11 millival, de hazai gykerekkel kecsegtette az eladt.
| |