| A zongora-csaldba sorolhat hangszerek szerkezeti sajtossgaik alapjn, hrom nagy csoportra oszthatk:
1. klavichord
2. csembalflk
3. kalapcszongork
1. A klavichordnl a hrokat a billentyk bels, hts vgre erstett kis fmlapocskk - tangensek - rintik, gy md nylik a hanger vltoztatsra is.
2. A csembalflk f tulajdonsga, hogy hrjaikat toll vagy brdarabka pengeti, a billentykhz fgglegesen csatakoz kzvett lcek segtsgvel.
3. A kalapcszongork lnyege, hogy a hrokat filcezett kalapcsok tik, ami nagyobb mrtk hanger vltoztatsi lehetsget biztost, a hangszeren jtsz ember szmra. Ezrt volt ennek a hangszernek a neve fortepian, vagy pianforte.
A zongorknl tbb meghatroz szempontot tartunk szmon, fejldse folyamn, ptse, s kornak meghatrozsa szempontjbl: Egyenes, vagy kereszthros, kovcsolt, vagy ntttvas keretes /pnclszerkezet/, fa, pncl, vagy azsrtks, illetve bcsi, flangol, vagy angolmechaniks. 1825-ben Alpeus Babcock Bostonban elszr ksztett ntttvas keret zongort. 1855-ben a New York-i killtson Steinway megjelent az els kereszthros, nttt-rms zongorval. Ez az egyms fltt fut kereszthrozs a hosszabb hrok kisebb helyen val kifesztst tette lehetv. gy mr nem volt problma a rvid zongork gyrtsa. A XIX. szzad elejn megkezddtt a zongork szriagyrtsa is. Az 1900-as vek elejn jelentek meg a mg ma is hres zongora mrkk; a francia Erard, Peyel s Pape, a nmet Steinweg, Ibach, Bechstein s Blthner, az amerikai Steinway s Weber, valamint a bcsi Bsendorfer. Itt emltjk meg Blthnernek 1890-ben feltallt Aliquot rendszert, mely abbl ll, hogy a megttt hr felett van egy msik hr is, amit az alatta rezg hr hoz rezgsbe. A zongora szerkezetben s felptsben elmlt szz vben lnyeges vltozs nem trtnt. A hr, a rezonnsfenk, a pnclkeret mg mindig nlklzhetetlen rszei a zongornak. Ezzel egytt jr a nagy sly, amit eddig nem sikerlt cskkenteni a hang minsgnek romlsa nlkl. | |