Budapesten szletett. 1926—30 kztt tanult a Zenemvszeti Fiskoln (Kodlynl). Pomd kirly j ruhja cm vgoperjrt 1954-ben Kossuth-djjal tntettk ki, kt zben kapott Erkel-djat (1952, 1957), 1963-ban a Magyar Npkztrsasg rdemes Mvsze lett.
POMD KIRLY J RUHJA — SZVIT
(I. 1. Bevezets. Presto: rjrat. Marcin moderato e pesante; 2. Kirlyi ruhapard. Maestoso; Skt tnc. L’istesso tempo (poco tranquillo); Arab tnc. Andantino moderato; Knai tnc. Allegretto grazioso; 3. Scherzo. Munkban a szemfnyvesztk. Maestoso; 4. Intermezzo. Rozika dala. Andante rubato; 5. Finale burlesca. Dszfelvonuls az j ruhban. — „A kirlyon nincsen semmi!” Col affretto — Andantino grazioso.
11. 1. Vsrkp. Allegro vivace; 2. Rozi s Jani. Andante rubato; 3. Udvari muzsika. Allegro vivace; 4. Pomd s a ksrtetek. Moderato misterioso; 5. Botrny a palotban. Lento sostenuto e misterioso.)
Andersen mesjnek nyomn Krolyi Amy szvegre komponlta Rnki Gyrgy a Magyar Rdi megbzsbl Pomd kirly j ruhja cm operjt. Az 1951-es rdibemutat utn elksztette a darab sznpadi vltozatt is, majd a m zenei anyagbl hangversenyek szmra kt szvitet lltott ssze.
A darab kivlan alkalmas arra, hogy Rnki Gyrgy legjelesebb zeneszerzi kvalitsait — jellemz erejt, ironizl kszsgt s a klnfle szitucikba magt belelni-tuds adottsgt — a legelnysebben mutassa be. De ezen fell Rnki szinte pratlan hangszerelsi bravrja is csillogan rvnyesl a kompozciban. A szvitbl a hangversenyek msorai szmra tetszleges szm ttelt vlogathatnak a karmesterek, a produkci sikere mindig biztos.
Mint az tvenes vekben keletkezett kompozcik ltalban, a Pomd kirly zenje is bvelkedik npdalfeldolgozsokban, ezeket azonban Rnki a legtbb esetben a maga egyni mdjn stilizlja s vgs soron nem mindentt egyrtelmen a pozitv hsket jellemzi velk (a nem ltez csodakelmnek lersa pldul a „Szraz di” kezdet ismert npdal parafrzisa, anlkl, hogy ebben a vonatkozsban a hallgat hazafias, vagy demokratikus rzsre kvnna hatni!).
A Pomd kirly j ruhja cm operrt Rnki Gyrgy a Kossuth-dj kitntetsben rszeslt.
CIRKUSZ
(Eljtk: Titusz padlsszobjban; I. A Glbusz Cirkusz reklmfelvonulsa; II. A bohciskolban; III. A kjbarlangban; IV. Fldalatti folyoskon; V. A Glbusz Cirkusz jutalomjtka.)
Rnki Gyrgy Cirkusz cm szimfonikus tncdrmjt 1965-ben rta. A m alcme: Fantasztikus lomjelenetek t kpben, eljtkkal.
A zeneszerz plyja egyik legsikerltebb alkotst hozta ltre ezzel a mvvel. Karinthy Frigyes Cirkusz cm novellja szmos olyan gondolati elemet tartalmaz, amelyre Rnki felfigyelhetett, s amelyek kpzeletre sztnzen hatottak. A novella mlysgesen szatirikus alaphangja, kzismert, tragikus csattanja az egsz letben flreismert mvszrl — akinek hangjt soha nem akartk meghallgatni s lgtornszknt kellett a trapz szdt magassgba felkapaszkodnia, hogy ott vgre elmuzsiklhassa az emberisgnek lete nagy dallamt — nagyszer lehetsgeket nyjt olyan zeneszerz szmra, akinek — mint Rnkinak — kivl rzke van a pardia, a travesztia, a zenei idzjelek irnt.
A darab eljtkt (Titusz padlsszobjban) a zeneszerz realisztikus pantomimnek nevezi. Titusz, a darab hse arrl brndozik, hogy a cirkusz kznsge eltt elhegedli sajt szerzemny dallamt. brndozsban azonban durvn megzavarjk s ekkor lomba merl, amelynek sorn vltozatos kalandokat l t. Az els ltoms: A Glbusz Cirkuszreklm felvonulsa, indul s kering groteszk keverke. Ezutn a Bohciskolba kerl hsnk, ahol az igazgat kioktatja a porond mestersgnek klnfle titkaira. Ebben a ttelben bsges lehetsge nylik a zeneszerznek a pardira s a kprztat zenekari bravrra. Az els pardia: „Kacagj Bajazz!”, a msodik: „Tnc az aranyborj eltt”.
Utbbi a klnfle zenei irnyzatokat gnyolja ki a cignyzentl a jazzig, a dodekafonista ksrletektl a npi hangszerjtkosokig. Vgl a „Hajr bohcok!” finl-karikatrjban felvonul a cirkusz egsz grdja Titusz mul s csaldott szeme eltt. A harmadik lomkp a Kjbarlangban jtszdik le, ahol a cirkusz szpsges csillaga bvli el Tituszt. Hegedjtkt azonban sem akarja meghallgatni. Ezutn a Fldalatti folyoskon cm fantasztikus jelenet kvetkezik, ahol a zenegyrtl kezdve az elhalt balerink tncig s a bohcok bntettborig szmos lidrcnyoms gytri az lmodt. Vgl a Glbusz Cirkusz jutalomjtka kvetkezik, amelynek sorn Titusz vgre megvalsthatja rgi hajt: bravros mutatvnnyal feltornssza magt a magasba s ott megszlaltatja hegedjn lete nagy dallamt!
A mvet a Pcsi Balett mutatta be az 1965—66-os vadban.
AURORA TEMPESTUOSA
A Nagy Oktberi Szocialista Forradalom hajnalra s egyben az Aurra cirklra utal Rnki Gyrgynek 1967-ben rott zenekari mve, amelyet a forradalom tvenedik vforduljnak megnneplsre komponlt. A darab nem kveti programszeren a trtnelmi esemnyeket, nem is ler egytteles szontaformjnak ptosza, szenvedlyessge, — mint maga a zeneszerz mondotta — „a fny s rnyk drmai kzdelmnek zenei brzolsa”.
A m bemutatjt Lehel Gyrgy veznyelte.