|
Erkel Ferenc (1810-1893)
Magyar zeneszerz. A 19. szzadi magyar zene, s zenelet egyik legjelentsebb alakja.
Erkel Jzsef tant s egyhzi karnagy gyermekeknt szletett a 19. szzad msodik vtizednek kezdetn, Gyuln. Nagyvradon s Pozsonyban tanult. Zenei tantmestere a kivl kpzettsg pozsonyi muzsikus, Klein Henrik volt.
Alig mlt 17 ves, amikor hzi zenetanrnak Kolozsvrra szerzdik, ahol ksbb kapcsolatba kerlt Ruzitska Gyrggyel, Erdly korabeli zenei letnek egyik meghatroz alakjval. Zenei plyja mint zongoramvsz kezddtt, mindamellett mr ekkor is veznyelt alkalmanknt s a zeneszerzssel is megprblkozott. 1834-ben mutatkozott be Pesten elszr, alig egy vvel ksbb fel is kltzik, s Pesten telepedik le.
Kt ven t a Pesti Vrosi Nmet Sznhznl, valamint a Budai Magyar Sznjtsz Trsasgnl veznyel karnagyknt. 1837-ben a Nemzeti Sznhz eldjhez, a Pesti Magyar Sznhzhoz szerzdik, els karmesteri minsgben. Karmesterknt itt mintegy hrom vtizeden t zenei vezet s a szellemi let irnytja volt. Aktv kapcsolatba kerlt a sznhzzal is, ami a zeneszerzi rdekldst is a sznpad fel irnytotta. 1840-ben mutattk be az els operjt a Btori Mrit. A szvegknyv szerzje mr ekkor is az az Egressy Bni volt, aki egszen 1851-es hallig hasznos segttrsa volt Erkelnek az operaszerzi munkjban.
1844-ben mutattk be a Hunyadi Lszl cm trtnelmi opert, ksbb megnyeri a Klcsey Himnusznak megzenstsre kihirdetett plyzatot is. Erkel Ferenc szerzemnye azta is a Magyar Nemzet s a Magyar Kztrsasg Himnusza. A szabadsgharc utn a fvros hangversenyletnek fellendtsn fradozott, tbbek kztt az irnytsval alakult meg 1853-ban a Filharmniai Trsasg.
Mg az tvenes vekben kszl el a csak 1861-ben bemutatott operja, a Bnk Bn, amely az utols Egressy-szvegre rt operja Erkelnek. A Bnk Bn minden ktsget kizran Erkel plyjnak cscst jelenti, ekkora sikert ksbb egyetlen operja sem hozott szmra, aminek oka rszben az volt, hogy nem tallt tbb megfelel szvegr trsszerzre.
1868-ban az Orszgos Magyar Dalregyeslet vezet karnagyv vlasztotta, mikzben aktvan szerepet vllalt a Zenepedaggia tern is, kzremkdtt pldul a Zeneakadmia 1875-s megalaktsban is. Az 1884-ben megnylt Operahz tiszteletbeli fzeneigazgatv vlasztotta. 1888-ban 50 ves mkdse alkalmbl nnepelte a fvros, majd 1890-ben nyolcvanadik szletsnapjn lpett utoljra pdiumra, a Filharmniai Trsasg hangversenyn.
Erkel nevhez fzdik a magyar nemzeti opera, mint mfaj megteremtse. Nyugati operk mintira tmaszkodva, a 19. szzad magyar verbunkos zenjnek felhasznlsval s jrartelmezsvel sikerlt viszonylag egysges nemzeti operanyelvet kialaktania. A zene mellett neves sakkoz volt, az 1864-ben alakult Pesti Sakk-kr elbb alelnke, majd egy v mlva elnke lett. Emlkre 1952-ben llami djat alaptottak, mellyel minden vben a kiemelked magyar zenemveket s zenetudomnyi munkkat jutalmazzk.
| |