|
Weber
2006.06.18. 23:05
![](portal/zongorageneral/image/news/Weber.jpg)
Carl Maria Von Weber (1786-1826)
A romantikus nmet opera megteremtje Eutinban szletett. Apja vndor szntrsulatot igazgatott, s e vndorlsok sorn a gyermeket sok rdekes benyoms rte. 1798-ban s 1801-ben Salzburgban Michael Haydnl tanult. 1803-ban Bcsben Vogler apt tantvnya lett. Ekkor mr tbb operjt eladtk, s Vogler apt kzvettsvel Boroszlban karmesteri llst kapott. Ksbb a wrttembergi hercegeknl mkdtt, majd Darmstadtba kerlt. 1813-ban Prgban volt operakarmester, 1817-ben a drezdai udvari sznhznl a nmet opera szervezsvel bztk meg. A hszas vek elejn aratta szenzcit jelent sikert a Bvs vadsz berlini bemutatsval, majd ezt kvette az Euryanthe bcsi s az Oberon londoni bemutatja, ezt azonban a slyos beteg Weber csak kevssel lte tl. Londonban halt meg.
Weber nagy rdeme, hogy a kznsg figyelmt a kizrlagos npszersget lvez olasz sznpadi mvekrl a honi hagyomnyokban gykerez, nmet npdalkincset feldolgoz operkra irnytotta. E mvekhez szimfonikus igny, nagyszabs nyitnyokat rt, amelyek zenei anyagukat tekintve szorosan a sznpadi trtnshez tartoznak ugyan, nagy mgonddal megszerkesztett formjuk s pomps hangszerelsk rvn azonban a hangversenytermekben is biztos sikert aratnak.
A BVS VADSZ — NYITNY
A bvs vadsz cm opert Weber 1817 s 1820 kztt rta. 1821-ben, Berlinben mutattk be, hatalmas sikerrel. Nyitnya csaknem kizrlag az opera zenjbl merti anyagt, st, eszmei tartalma is a drma gondolatmenett fejezi ki: az opera fhse — Max, a fiatal vadsz — stt hatalmak tvesztjbe kerl, de Agatha tiszta szerelmben megvltst tall.
A nyitny felejthetetlen termszeti kpet tr elnk: a romantikus mesk erdejnek vilgt. Ebbl a vilgbl hallatja hangjt Samiel, majd — a cselekmny logikja szerint — a ktsgbeesett Max jelenetnek zenje hangzik fel. A befejezs Agatha kzismert rijnak dallamt idzi, a megkap jsg hangjt, amely vgl is diadalmaskodik.
EURYANTHE — NYITNY
A hsi romantika jegyben fogant Euryanthe cm opert 1823-ban Bcsben mutattk be. Szvegt, rgi francia monda nyomn ugyanaz a Wilhelmine Chzy rta, aki szvegri alkalmatlansgt Schubert Rosamundja esetben is bebizonytotta. Az leth, relis jellemzs ppensggel nem lvn ri tulajdonsga, a darabban sematikusan brzolt rdgi gonoszsgot lltott szembe a nem kevsb ltalnosan megfogalmazott angyali ernnyel s jsggal.
A nyitny ezzel szemben letteljes eszkzkkel jelenti meg a darab lovagi milijt, mg homlyos zord vilgra csupn a vonskar rvid Largja utal. Hatsos fugato vezet vissza ebbl a fojtott levegbl az nnep fnyes vilgba, s a m tetpontjn a hs szerelmi dalbl, valamint az indul tmjbl pomps diadalmi himnusz csendl fel.
OBERON — NYITNY
Az Oberon cm opera Weber hattydala volt: 1825—26-ban, londoni megrendelsre komponlta, s a m bemutatjt csak kt hnappal lte tl. A tndrrege kzismert hse Oberon tndrkirly, aki Titnia tndrkirlynvel az emberprok hsgt vitatja, s bizonytkul Hon herceg, illetve a szpsges Rezia szerelmt teszik prbra. A szerelmespr — a varzsoperk dramaturgijhoz hven — klnfle prbkat ll ki, mg a hagyomnyos „deus ex machina” funkcijt ezttal Oberon varzskrtje tlti be.
Ismt — utoljra — alkalom knlkozik a zeneszerz szmra, hogy a tndrvilg brzolsnak rgyn a nmet mesk erdejt zenekarban letre keltse. Oberon varzskrtjnek hangja ad jelt e vilg megelevenedsre, hamarosan erdei mank, trpk s tndrek npestik be a kpzelt erdt. Majd a kpzelet vilgbl tlpnk a valsgba: a zene a nemes lovagot, Hont brzolja, akinek lmban Oberon megmutatta Rezia kpt. A szerelem diadalmaskodik az erdei lnyek zavart kelt szndkn, s vgl a herceg elnyeri legszebb jutalmt: Rezia vonzalmt. A nyitny jellegzetes dallamai termszetesen ezttal is a sznpadi cselekmnyekhez rt zene megfeleli.
| |