|
Haydn
2006.06.18. 23:24

Joseph Haydn (1732-1809)
A bcsi klasszikus stlus serej mestere, a szimfnia megteremtje a rohraui bognrmester fibl lett vilghr komponistv. Gyermekveiben a bcsi Szent Istvn szkesegyhz fikrusban nekelt, majd innen „kiregedve”, nlklzseket legyz pratlan akaratervel teremtette meg a maga szmra a zenei tovbbtanuls lehetsgt. Els kompozciira Frnberg br figyelt fel, az weinzierli rezidencijn rta Haydn 1755 tjn els vonsngyeseit: ugyancsak a br ajnlsra kerlt 1759-ben Morzin grf lukaveci (Csehorszg) kastlyba, mint a hzi zenekar igazgatja. 1761-ben Esterhzy Pl herceg fogadta szolglatba. Haydn 1790-ig lt az Esterhzyak udvarban, ahol nemcsak a komponlsra, hanem mveinek eladsra, valamennyi mvszi effektus gyakorlati kiprblsra is pratlan lehetsgei nyltak. Mgis felszabadulsnak rezte, mikor az egyttes feloszlsval is bcst mondhatott a kismartoni-eszterhzai szolglatnak, s Bcsbe kltzve megismerkedhetett a nagyvilg tgasabb tvlataival. Itt rte Salomon, londoni hegeds s hangversenyrendez meghvsa az angol fvrosban rendezend koncertekre, s megbzsa az ezek szmra rand tizenkt szimfnira. Haydn kt zben jrt Londonban: 1791—92-ben s 1794—95-ben. Nvleg tovbbra is az Esterhzyak szolglatban llott, htralev veit azonban Bcsben tlttte: ekkor mr kizrlag vonsngyeseket. valamint kt oratriumot rt.
Hatalmas letmvnek tengelyben a vonsngyesek s a szimfnik llnak. 1907-ben Eusebius Mandyczewski zenetrtnsz kezdte el Haydn szimfniinak kiadst partitra-formban; kzztette az els 40 mvet, tematikus jegyzkkel egytt. Mandyczewski hitelt rdemlen vlasztotta kln az eredeti mveket azoktl, amelyeket Haydnnak tulajdontottak, s 104 szimfnirl llaptotta meg Haydn szerzsgt.
Az szmozst vette t utbb Hoboken jegyzke (Joseph Haydn. Thematisch-bibliographisches Werkverzeichnis, I. 1957.)
A kutatsok mai llsa szerint Haydn els szimfnii kb. 1757-ben rdtak. A 60-as vekben tbb mint negyvenet, a 70-esekben huszontt, a 80-asokban huszonhrmat, a kilencvenes vekben tizenkt szimfnit rt. A mvek szma teht az vek sorn ritkul: ennek megfelelen kerl nagyobb sly a mvszi kidolgozsra. A korai szimfnik kezdetben nem haladjk meg az igyekv tantvny teljestmnyeit: stlusuk az elz nemzedk hagyomnyait folytatja. A ttelek szma hrom, Menett nem szerepel kzttk. Ami a hangszerelst illeti, Haydn a divertimentk mdjra a vons egyttest tekinti a zenekar gerincnek, fvs hangszereket csak a kt sarokttelben alkalmaz, a tutti-effektus erstsre, a lass ttelekben nem l a fvs hangszerek hangzsi lehetsgeivel.
A fiatal Haydn azonban hamar j utakat keres a szimfnik komponlsban. Mr a harmadik mvbe Menettet iktat s kiprblja az ellenpontos szerkesztst is (a Menett knonszer, a zrttel kettsfga!). De mg ennl is tovbb megy stilris jts tekintetben azzal, hogy a ftmval szemben ellenttes karakter mellktmt alkalmaz a dominns hangnemben! Az 5. szimfniban els zben szlalnak meg a fvs hangszerek a darab lass ttelben, st, kisebb szl-epizdokat is rt szmukra a zeneszerz. A szimfnia magba olvasztja a divertimento s a versenym elemeit. Ennek a „keverk stlusnak” legjobban sikerlt pldja az 1761-bl val hrom „napszak”-szimfnia; Le Matin (A reggel), Le Midi (A dl) s Le Soir (Az este).
| |