|
Bach
2006.06.18. 23:57
![](portal/zongorageneral/image/news/bach.JPG)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
(1685. mrcius 21., Eisenach - 1750. jlius 28., Lipcse)
A barokk zene taln legnagyobb mestere. Mr gyermekkorban kitûnt zenei tehetsgvel. Elõszr desapjtl, a szintn neves Johann Ambrosius Bachtl, majd szlei halla utn btyjtl, Johann Christoph Bachtl tanult. Elsõ llsa 1703-ban Weimarban volt, ahonnan ksõbb gyalogosan indult el Lbeckbe, hogy a kor neves orgonistjt, Buxtehudt felkeresse. A mhlhauseni (Tringia) Szent Blasius-templom orgonistja lett 1707-ben, s ugyanebben az vben sszehzasodott msodik-unokatestvrvel. 1717-tõl udvari karmester Kthenben. 1718-ban, elsõ felesge - Maria Barbara - halla utn nõl vette Anna Magdalena Wilckent, akihez hrom Notenbchlein-t (kottsknyvecskt) rt - ezek a rvid darabok tantsi clt szolgltak -, melyeknek egyes darabjait a kezdõ zongoratanulk is jl ismerhetik.
Msodik felesge volt az elsõ nõ, aki a templomban egyhzi szertartsokon nekelhetett, addig a szoprn szlamokat frfiak vagy fik tolmcsoltk. Kt hzassgbl 20 gyermeke szletett, de nem mindegyik maradt letben. Fiai kzl is sokan vlasztottk a zenei plyt. 1722-ben Lipcsben megresedett a Tams-templom s iskola kntori llsa, vele egytt a director musices tisztsge, s ez Lipcse sszes templomnak zenei irnytst is magban foglalta. A kntori lls ktelezte a zeneszerzõt j mûvek rsra, ez hetente minimum kt kanttt jelentett, a mû betantst (frfi- s fikar, zenekar, szlistk) s elõadst. Bach ekkor lett a Tams-templom karnagya, s ez az lls egsz letmûvt meghatrozta. Amikor 1734-ben az iskola vezetsben vltozs trtnt, s az j igazgat a zennek kevesebb teret engedett, Bach a szsz fejedelmi udvar tmogatst lvezve megkapta az udvari karmester s zeneszerzõ cmet (a titulus a nagyon elõkelõen hangz Kniglich Pohlnischer und Chur Saechssischer Hoff-Kompositeur, Capellmeister und Director Chori Musica Lipsiensis volt). lete utols hrom vben ltsa nagyban meggynglt, hrom hlyogmûttet hajtottak vgre rajta, vgl mgis megvakult. 1750. jlius 31-n temettk el a lipcsei Jnos-templom dli falnl lvõ temetõben. Ezt a temetõt ksõbb felszmoltk, s ma sem tudjuk, hol tallhatk Bach fldi maradvnyai. Jelkpes srja van a lipcsei Tams-templomban.
Az utkor a mester irnti tiszteletbõl a barokk zene korszaknak lezrst jelkpesen Bach hallnak esztendejvel jelli.
Halla utn ismertsge s elismertsge hamar feledsbe merlt, s majd a bcsi klasszicizmus, de mg inkbb a romantika fedezi jra fel Bach nagysgt.
letmûvben az opera kivtelvel megtallhat a barokk zenei mûfajok szinte mindegyike, s ezekben maradandt alkotott. Az letmû tematikus rendszerezst s katalogizlst W. Schmieder vgezte el, a mûvek cme mellett lthat BWV rvidts az e jegyzkben tallhat sorszmot vezeti be.
1708-ig elsõsorban orgonadarabokat s egyb hangszeres mûveket rt (partitk, preldiumok s fgk, toccatk, fantzik, szontk), mellettk nhny rgi stlus kanttt.
1708-1717 kztt a kantta mûfajnak megjtsa jellemezte Bach zeneszerzõi munkssgt: az udvari opera mintjra recitativk s rik elõtrbe kerltek. Legismertebb, e korszakbl szrmaz kantti: Weinen, Klagen; Ich hatte viel Bekmmernis; Nun komm, der Heiden Heiland, Der Himmel lacht; Komm, du se Todesstunde; valamint a "Vadszkantta" (Jagdkantate: Was mir behagt), mely mr nem egyhzi elõadsra sznt mû, gynevezett vilgi kantta. Ugyanebben az idõszakban szletett a c-moll passacaglia orgonra, valamint az az Orgelbchlein, melyben a 45 orgonakorl a korlfeldolgozs oktatsnak cljt szolglja.
Az 1717-1723 kztti peridus az egyik legtermkenyebb Bach mûvszetben. A korszak leginkbb nagyszabs alkotsa a Jnos-passi, melyet 1724 nagypntekjn mutattak be a lipcsei Nikolaikirchben. Emellett 17 templomi kantta, klnbzõ hangszer-sszellts szontk, szvitek s concertk, kt hegedûverseny, kt hegedûre rt koncert, a hat Brandenburgi verseny, a Wohltemperiertes Klavier elsõ ktete, 24 preldium s fga, valamint tbb vilgi kantta, kztk a hres Kvkantta s a Parasztkantta fmjelzik ezen idõszakot. A legtbb, nem templomi elõadsra sznt mûvet e peridusban rta.
1723-1735 kztt folytatdik a nagy mûvek ciklusa: a hangszeres s voklis mûvek, billentyûskre rt alkotsok mellett az egyhzi zene sem szorul httrbe. Ekkor (1727-ben vagy 1729-ben) keletkezik a Mt-passi, 1734-ben a Karcsonyi oratrium, r 13 csembalversenyt, tbb orgonaszontt, s 1730-ban a hromrszes Kromatikus fantzia s fgt.
Utols mûvei (1735-1750) a kontrapunkt (ellenpont) legkiemelkedõbb alkotsait hozzk ltre. Ide tartozik a Wohltemperiertes Klavier msodik ktete, szmos orgonadarab, a Musikalisches Opfer s nem utolssorban a Kunst der Fuge. A csembalra rt Goldberg-varicik cmû varicisorozat szintn ennek az alkoti peridusnak a kpviselõje.
Brmily hihetetlenl hangzik is, e gazdag letmû a teljes ouvre-nek csupn mintegy a fele, a Bach-mûvek tbbi rsze nem maradt fenn. Hatszznl is tbb kanttja kzl csak kb. ktszzat talltak meg. Gondoljunk csak bele: akkoriban mg nem ltezett kottapapr, Bach sajt maga vonalazta a kottarsra hasznlt paprt! A mai kottapaprok oldalanknt 6-32 sort tartalmaznak, mindegyik sor t vonalat - s ezt kzzel kellett megvonalazni, sokszor gyertyafny mellett. A sajt hasznlatra sznt kottkat nem msoltk le, ezek nagy rsze pedig Bach halla utn egyszerûen megsemmislt.
Eisenachi szlõhzban ma mzeum tallhat, rtkes hangszergyûjtemnnyel.
| |